Przedszkole Samorządowe Nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi „Bajkowe Miasteczko” w Białymstoku.

 

Codziennie wykonujemy tysiące najróżniejszych czynności. Jest to możliwe dzięki wielu czynnikom. Duże znaczenie odgrywają tu rozwój umysłowy, stopień sprawności ruchowej, precyzji ruchów i gestów oraz kondycja emocjonalna. Wszystko to pozwala nam na samodzielność … Nasuwa się pytanie: Dlaczego samodzielność jest tak niedoceniana? Dlaczego ten obszar rozwoju jest często niesłusznie pomijany?

Owszem, nauka samodzielności nie jest łatwa. Jest to proces, który trwa wiele lat. Wymaga wysiłku, poświęceń, czasu i cierpliwości, a efekty nie zawsze zadowalają dorosłych. Mimo to warto podjąć się tego zadania, gdyż korzyści znacznie przewyższają nakłady pracy.

Doświadczenia dziecka, kiedy ono chwyta, przewraca, buduje, rozkłada, składa, dokłada, zabiera, itd. stanowią podstawę poczucia kompetencji i pozytywnej samooceny. Kiedy rodzice zachęcają dziecko do samodzielnego wykonania jakiegoś zadania, kładą podwaliny pod dobrą samoocenę w przyszłości. Gdy dziecko zmaga się z czymś i odniesie sukces, w jego oczach pojawia się błysk radości. Zdaje sobie sprawę z tego, że walczyło o coś i samo poradziło sobie z zadaniem. Oczekiwania rodziców i ich wcześniejsze doświadczenia zdecydują o tym, czy pozwolą dziecku eksperymentować, odczuwać frustrację, uczyć się na błędach i samodzielnie poradzić sobie z czymś. Bez tej równowagi pomiędzy samodzielnością a zachęcaniem u dziecka może się pojawić bierna uległość, oczekiwanie porażki i uzależnienie od przesadnych pochwał. Musi ono rozwijać samodzielność, aby pojawiło się poczucie kompetencji.

Zachęcam Państwa do zapoznania się z artykułem SAMODZIELNOŚĆ – DLACZEGO JEST TAK WAŻNA? Zamieszczonego w zakładce: Dla rodziców - artykuły. Należy pamiętać, że działania podjęte na wczesnym etapie rozwoju dziecka zaprocentują w przyszłości.

mgr Anna Zalesko

pedagog specjalny