Przedszkole Samorządowe Nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi „Bajkowe Miasteczko” w Białymstoku.

Drodzy Rodzice,

W związku z zaistniałą sytuacją i ograniczoną możliwością osobistego spotkania się, zachęcamy Was do kontaktu mailowego z nami. Wszelkie pytania odnośnie terapii waszych dzieci prosimy kierować na nasze adresy mailowe. Służymy swoją pomocą.

psycholog: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logopeda: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

fizjoterapeuta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

terapeuta SI: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W tej zakładce cyklicznie będziemy prezentować zestaw ćwiczeń i zabaw, wspierających rozwój Państwa Pociech. Zachęcamy do wykonywania i kreatywnego spędzania wolnego czasu z dziećmi.

Powodzenia!

Zabawy i ćwiczenia w domu

Gimnastyka buzi i języka z reniferem

Zestaw ćwiczeń domowych na stopy płasko koślawe i kolana koślawe

Zima na sportowo

 

Zamieszczamy kolejną propozycję aktywności stymulujących rozwój mowy, poznawczy, ruchowy oraz zmysłów u naszych Milusińskich. Mamy nadzieję, że wspólne wykonywanie ćwiczeń w domu przynosi Państwu i Dzieciom wiele radości.

1. Ćwiczenia oddechowe  - ułóż obrazek wg wzoru. Należy wyciąć drobne elementy, a następnie ułożyć zimowy krajobraz. Zadanie wykorzystać możemy także jako ćwiczenia słuchowe. Po ułożeniu przez dziecko obrazka za pomocą słomki mówimy np. zdejmij jedno drzewko, zdejmij osobę, która jeździ na sankach itd.

2. Bałwanek – ćwiczenia w oparciu o wiersz Wandy Szumanówny. Pierwszy sposób to mówienie wierszyka wraz z pokazywaniem, czyli doskonałe ćwiczenie motoryki małej i dużej, skupienia i pozostania w rytmie. Drugim zadaniem jest rysowanie obrazka ze słuchu. Dzieci dostają czystą kartkę i kredkę. Rodzic czyta wiersz, a dziecko wykonuje polecenia zawarte w wierszyku.

3. Poniżej kilka ćwiczeń praksji które wspomogą wasze dzieci, które maja problem z planowaniem motorycznym:

– skoki obunóż w miejscu, do przodu, do tyłu, na boki

– skoki żabki

– skoki pajacyk

– wskakiwanie – zeskakiwanie – przeskakiwanie

– turlanie się z przenoszeniem przedmiotów z jednego miejsca na drugie

4. Zabawy rozwijające koncentrację

Koncentracja to umiejętność skupiania uwagi na konkretnej czynności. W pierwszym okresie życia, podobnie jak pamięć, ma charakter mimowolny – maleńkie dzieci od urodzenia potrafią kierować swoją uwagę w stronę światła, hałasu, czy kolorowego obiektu – jest to jednak dość automatyczny odruch. Dopiero z czasem (od ok. 3 roku życia) dziecko uczy się świadomie kierować i utrzymywać swoją uwagę na wybranym obiekcie. Wymagana jest do tego jeszcze jedna umiejętność: ignorowanie dystraktorów. Grające w tle radio, włączony telewizor, intensywne oświetlenie, grające zabawki i inne takie rzeczy są dodatkowym utrudnieniem.

Koncentrację u dzieci najlepiej ćwiczyć poprzez zabawę.

Co możemy robić:

-nawlekać korale

-układać puzzle

- bawić się klockami, układać klocki wg określonego wzoru

-dopasowywać do kształtów

-bawić się we wszelkiego rodzaju zabawy sensoryczne z wykorzystaniem ciastoliny, piankoliny, kaszy, makaronu, ryżu, etc.

- przelewać wodę

- powtarzać  rytm – dziecko ma za zadanie wysłuchać rytmu zademonstrowanego przez osobę dorosłą (np. za pomocą cymbałków, bębenka lub klaśnięciami), a następnie wystukać go samodzielnie.

- rysować kształty – rysujemy na plecach dziecka figury geometryczne, litery, kształty.; dziecko ma za zadanie odgadnąć co zostało narysowane..

- wykonywać proste ćwiczenia oddechowe inspirowane jogą dla dzieci lub medytacją.

- proponować zabawy polegające na naśladowaniu ruchów (przeciąganie się, kalambury, naśladowanie zwierząt( – dzięki temu dziecko zwiększa świadomość własnego ciała

- grać w gry angażujące pamięć, takie jak memory, domino, double, krzyżówki, rebusy itd.

Ważna jest regularność wykonywanych zabaw, ćwiczeń, ograniczenie kontaktu z elektroniką, zadbanie o podstawowe potrzeby dziecka ( wypoczynek, odpowiednia dieta, nie przeciążanie dziecka zbyt wieloma ćwiczeniami)

5. Przewlekanie

6. Koordynacja obustronna

 

Bałwanek - wierszyk

Ćwiczenia oddechowe - krajobraz 1

Ćwiczenia oddechowe - krajobraz 2

Koordynacja obustronna

Przewlakanie